A gyep legáltalánosabb betegségei közé tartoznak az állati kártevők és a gombák okozta betegségek.
Mindkét csoport tagjainak pusztítása ellen tudunk védekezni, megelőző intézkedéseket hozni. Ez még a jobbik eset, hiszen jobb félni, mint megijedni.
Gyeppel kapcsolatban kétféle gombát különböztetünk meg.
Bazídiumos / termőtestes gombák / kalapos gombák
Nevükben is benne van, hogy ezek azok a gombafajták, melyek a felszínen jól látható módon, kalapos gombák formájában jelennek meg. Csiperke-, őzláb-, szegfű-, laska- vagy rókagomba, ezek vélhetőek sokaknak ismerősen csengenek.
Ezekhez hasonló gombafajták is megjelenhetnek, sőt gyakran meg is jelennek a féltett gyepeken. Közös jellemzőjük azonban, hogy kizárólag esztétikai problémákat okoznak, de a gyepben nem tesznek közvetlen kárt, nem okoznak sárgulást.
Kialakulásuk fő oka a helytelen öntözés, a gyep filcrétegének túlzott megléte és a rossz vízáteresztő képességű kötött, tömörödött talaj.
Megjelenésüket az előbb leírt okok javításával lehet megelőzni, vagyis gyepszellőztetés, helyes öntözési mennyiség és gyakoriság beállítása, homokszórás vagy lyuggatásos homokszórás a talajjavítás érdekében.
Ha már megjelentek a gyepen a kalapos gombák, a tüneti kezelés is alkalmazható ellenük. Itt jegyezném meg, hogy a GOMBAÖLŐ SZEREK HASZNÁLATA TILOS KALAPOS GOMBÁK ELLEN, ugyanis semmilyen hatással nincsenek rájuk, teljesen felesleges művelet. Helyette a talajfelszín homokszórása, vasgálic oldalt permetezése, illetve az öntözés megvonása a járható út a kalapos gombáktól való megszabadulására.
Patogén gombák
Az előbbi gombákkal ellentétben, ezek a gombafajok a gyep életében betegséget okoznak, melyek vagy esztétikailag okoznak gondot, vagy élettanilag is, akár levélelhalással akár teljes gyökér és növényelhalással járnak.
Ezek a gombabetegségek már nem jelennek meg termőtestes formában, csupán csak a gombafonalak szövedékét, vagyis a micéliumokat láthatjuk nedves, párás környezetben. Ezek azok a „pókhálószerű” képződmények, melyekhez nem tartozik pók.
Kialakulásuk fő okait és a megelőző és tüneti kezeléseket azok terjedelme és speciális mivolta miatt sajnos egy ilyen blogbejegyzés keretein belül nem lehet átadni. Így ehhez mindenképp szakember szükséges személyes felmérés keretein belül.
Betegség diagnosztizálása
A gombás betegségek témája talán a legnehezebb téma az egész gyepápolást tekintve.
Felelős szakemberként nem írhatóak le olyan tanácsok, melyek alkalmazása akár egy milliós értékű gyep teljes pusztulásához vezethetnek, ha az olvasó éppen rosszul méri fel a helyzetet, vagy rosszul véli felismerni a betegséget a gyepen.
Előfordulhat sajnos olyan is, hogy adott gombabetegség úgymond szezonon kívül jelenik meg, mert a kert adottságai olyanok, hogy ott éppen akkor jól érzi magát. És vannak olyan betegségek, melyek akár 1-2 óra alatt is hatalmas károkat tudnak okozni.
Ha minden fontos momentumot betartunk a nyírás, öntözés, tápanyagozás, gyepszellőztetés terén, akkor sem garantált a gombabetegségek elkerülése.
Így biztosan kijelenthető, hogy Ön, kedves olvasóm, fog találkozni gombabetegséggel a gyepen. Előbb vagy utóbb, de fog.
Ilyenkor érdemes szakember segítségét igénybe venni és rábízni a betegség pontos azonosítását és a kezelési módszerek, vegyszerek kiválasztását.