Kukorica, búza, árpa vagy cukornád? Ezek mind egyszikű növények, de beláthatjuk, hogy nem a legjobb választás, ha gyepet/pázsitot szeretnénk elérni. Több, mint 10.000 faj létezik, de ebből mindösszesen 1%-át használhatunk házikerti gyephez.
Megkülönböztetünk meleg övi (warm season) és hideg övi (cool season) fűfajtákat, amelyekből készülnek az általunk is ismert fűmagkeverékek. Magyarország klímáján a hideg övi fúfajok érzik igazán jól magukat, így most maradjunk csak ezek jellemzésénél.
Réti perje (POA PRATENSIS)
Előnyei: Rendkívül toleráns a hideggel szemben, gyorsan képes regenerálódni, elég jól tűri a szárazabb, öntözés nélküli időszakokat, persze azért csak rövid ideig. Kiváló megújuló képességgel rendelkezik, igazán sűrű gyepet alkot. Taposástűrése kiváló.
Használata: A hazai gyepszőnyegek egyik legfőbb alkotója. Ennek megfelelően számos helyen megállja a helyét.
Hátrányai: Rosszul viseli az árnyékos területeket és a rövidre nyírást, gyakoribb öntözést, műtrágyázást kíván meg, mint más fűfajok.
Karbantartási szint: Mérsékelt vagy magas.
Fő szaporodási mód: Rizómákkal és tőhajtással.
Csírázási idő: ~8-21 nap
Vörös csenkesz (FESTUCA RUBRA)
Előnyei: Rendkívül ellenálló az árnyékos területeken is, éppen ezért ennyire kedvelt faj. Előszeretettel használják alacsony karbantartási szintű gyepeken. Savas talajban is jól érzi magát. Bírja a rövidre nyírást is.
Használata: Árnyékos területeken főként.
Hátrányai: Agresszív faj, ezért könnyedén elnyom más fűfajokat a gyepben. Nem tűri jól a taposást, lassan tud csak regenerálódni.
Karbantartási szint: Alacsony vagy mérsékelt.
Fő szaporodási mód: Fajonként eltérő, rövid rizómával vagy bokrosodással.
Csírázási idő: ~10-21 nap
Angol perje (LOLIUM PERENNE)
Előnyei: Rendkívül gyorsan csírázik, ezért a fűmagkeverékekben főként vezérfűként használják, vagyis ez ad védelmet a többi fűmagnak a kiszáradás ellen. Nem igényel sok vizet és műtrágyát. Jól fejlett, erős gyökérzetet nevel. Jól bírja a taposást.
Használata: Napos, igénybe vett területeken, futballpályákon, parkokban, játszótereken.
Hátrányai: Sajnos rövid életű, szinte kizárólag csak maggal szaporodik, egyes új fajok már képesek tarackolással is szaporodni.
Karbantartási szint: Alacsony vagy mérsékelt.
Fő szaporodási mód: Maggal, ritka kivétellel tarackkal.
Csírázási idő: ~3-7 nap
Nádképű csenkesz (FESTUCA ARUNDINACEA)
Előnyei: Kiváló a meleg és szárazságtűrése, taposástűrése. Rendkívül ellenálló, igazi túlélő. Jobban szereti a magasabb nyírást (35-45mm).
Használata: Közterületeken vagy öntözés és ápolás nélküli bármilyen területen.
Hátrányai: Bokrosan növekedő, gyakran csomókba áll össze, amitől rontja a gyepfelület látványát. Egyes fajok kivételével elég durva, vastag levélzetű.
Karbantartási szint: Alacsony
Fő szaporodási mód: Rövid rizómákkal, tőhajtással.
Csírázási idő: ~10-21 nap